pozycjonowanie foto

Optymalizacja stron to podstawa

Optymalizacją nazywamy działania on-site, czyli takie, które wykonujemy na swojej stronie

Artykuły SEO

Stare artykuły

pozycjonowanie jest trudne

Czy na stronę działa SWL?

SWL, czyli system wymiany linkóww to sposób na pozyskiwanie linków w szybkim okresie czasu z naciskiem na ich intensywność, gorzej z jakością i długofalowością. Przy zakupie strony chcielibyśmy uniknąć strony linkowanej w ten sposób, lecz z pewnością zapewnienia poprzedniego właściciela, o braku takich nieetycznych działań, trzeba traktować z dużym dystansem. Jeśli chcielibyśmy na własną rękę określić prawdopodobieństwo kontaktu strony z SWL-em to z pomocą może nam po raz kolejny przyjść serwis Majesticseo.com,obrębie którego możemy sprawdzić parametry aktualne stron(fresh index) i jego historię(history index).

Prześledźmy wyniki dla stron wyglądających wielce podejrzanie:

swl1

swl3

swl2

swl5

swl7

Stosunek przepływu do jakości linków jest bardzo niski albo duża przewaga wskaźnika Citation Flow nad Trust Flow. Na wykresie profilu linków skupione są głównie te o najniższej wartości oraz te pośrednie. W przypadku naturalnie linkowanej powinien to być rozkład równomierny.

Stosunek liczby usuniętych linków(deleted) do łącznej ilości(external backlinks) jest duża co sugeruje, że większość została już usunięta(brak opłaty powoduje ich natychmiastowe usunięcie stąd SWL-e są postrzegane jako krótkotrwały sukces).

Minimalna liczba linków NoFollow(w końcu płaci ktoś za linki, więc czemu miałby dostawać nofollow?)

Na wykresie historii linków duże pikowania oznaczające jednorazowy przyrost odnośników. Ten wskaźnik nie zawsze odzwierciedla możliwość kontaktu z swl-ami, gdyż sam na jednej stronie zyskałem bardzo mocny link i taki skok na wykresie miał miejsce zaś link utrzymuje się po dzień dzisiejszy.

Mała liczba zaindeksowanych stron.

W zakładce backlinks, gdzie wyświetlają się najmocniejsze linki, większość oznaczona jest flagą z kwadracikiem, a więc już link nieaktualny(okres płacenia minął to i link musi zniknąć).

W przypadku history index stosunek Trust i Citation także bardzo niski, często zdarza się, że trust jest o wiele mniejszy. Także jednorazowe skoki na wykresie słupkowym backlinks.

Żeby jednak nie było to wszystko tak klarowne przedstawię przykłady stron, które mają niektóre wskaźniki zbliżone do wyżej wymienionych, lecz daleko im jest do działań niezgodnych z algorytmem wyszukiwarki.

swl9

Duże pikowanie w tym wypadku na wykresie historii linków oznacza tylko tyle, że w pewnym momencie do strony zaczął prowadzić bardzo mocny link. Przepływ linków, wiarygodność linków i inne parametry nie pozwalają jednak doszukiwać się tu działań SWL-i.

swl11

W tym przypadku mamy do czynienia z wyszukiwarką, a więc z dużą ilością podstron. Zazwyczaj linkowana jest tylko główna strona zatem setki tysięcy pozostaje bez odnośników stąd taka duża różnica między wskaźnikiem Citation a Trust Flow.

Obecnie nie istnieją narzędzia weryfikująca udział strony w poruszanym systemie zdobywania linków zatem ocena czy taka sytuacja ma miejsce jest naszą subiektywna. Istotnym czynnikiem jest wiek linków, zakładka backlinks w rubryce najbardziej po prawo pokazuje odpowiednio wartości First Indexed, Last Seen, Date Lost. Jeśli link kieruje do strony od kilku lat to na pewno nie jest on pozyskany z swl-a, gdyż jak już wielokrotnie wspominałem takowe odnośniki utrzymywane są tak długo jak uiszczana jest za nie opłata. Warto prześledzić również historię strony(archive.org) a także zapytać byłego właściciela co znajdowało się na stronie, jakie działania SEO były podejmowane i jakie wyniki w tej kategorii zostały osiągane. Nie można ślepo wierzyć statystykom Majestic, bo właściciel strony może je zablokować i link z jego strony, bez względu czy jest wartościowy czy szkodliwy, nie będzie po prostu uwzględniany na liście wyników.