pozycjonowanie foto

Optymalizacja stron to podstawa

Optymalizacją nazywamy działania on-site, czyli takie, które wykonujemy na swojej stronie

Artykuły SEO

Stare artykuły

pozycjonowanie jest trudne

Optymalizacja strony (serwisu) www

Optymalizację strony stosuje się w celu zwiększenia jej widoczności w wyszukiwarkach, głównie wyszukiwarce Google, jeżeli strona jest promowana na rynku polskim.

Elementami które można zoptymalizować na stronie są:

  • kod strony
  • treści na stronie
  • grafiki
  • słowa lub wyrażenia kluczowe
  • struktura linków wewnętrznych

Optymalizacja kodu strony

To, jak jest zbudowana strona, ma bardzo duży wpływ, na jej widoczność w wyszukiwarce Google. Prawidłowe użycie metatagów "TITLE", "DESCRIPTION" oraz nagłowków H1, H2, H3 itd., wpływa znacząco na to, czy Google "zauważy" stronę i czy będzie ona wyświetlana na szczycie wyników wyszukiwania, a tym samym, czy zyska zainteresowanie Internautów.

Poza wyżej wymienionymi metatagami i tagami, na widoczność witryny wpływają również inne czynniki np. szybkość wczytywania się strony, zastosowane protokoły (http, https), istniejące przekierowania, oraz poprawnie zastosowane strony błędów (np. 404).

Na widoczność na urządzeniach mobilnych (smartphony, tablety) ma bardzo duży wpływ dostosowanie serwisu do wymogów tego typu urządzeń. Nie tylko użytkownicy są niezadowoleni, jeżeli strona źle się wyświetla na smartphonie, również Google obniża pozycję w wynikach mobilnych dla nieprzystosowanego, do tych urządzeń serwisu.

Optymalizacja treści w serwisie

Poza kodem źródłowym strony, oczywiście na pozycję strony w wynikach, wpływa treść, która jest prezentowana w serwisie.

Treść dobrze zoptymalizowana, powinna być zgodna z tematyką serwisu, odpowiedniej długości i odpowiednio nasycona słowami kluczowymi, na które chcemy być wysoko w Google.

Treść również powinna być unikalna oraz dobrze napisana, tak, aby użytkownik z przyjemnością czytał to, co chcemy mu przekazać.

Jaka jest optymalna długość treści na stronie? Około 350 - 500 słów powinno wystarczyć. Ale oczywiście, jeżeli temat tego wymaga, nie ma sensu skracać tekstu, lub też sztucznie wydłużać, jeżeli naprawdę nie ma o czym pisać.

Jednak długie, dobrze nasycone słowami kluczowymi teksty, są lepiej postrzegane przez roboty Google, a tym samym strony z takimi tekstami, osiągają lepsze pozycje w wyszukiwarce, warto więc pisać długie, interesujące (również dla użytkowników) artykuły.

Optymalizacja grafiki na stronie www

Poza standardową wyszukiwarką treści, Google posiada również wyszukiwarkę grafiki, która może dostarczyć duży ruch dla Twojej witryny.

Aby grafika, którą posiadasz na stronie wyświetlała się wysoko w wyszukiwarce, należy przede wszystkim w odpowiedni sposób nazwać i otagować wszystkie obrazki, których używamy w serwisie.

Nazywanie obrazków np. foto1.png nie jest dobrym pomysłem, lepiej wykorzystać słowa kluczowe, aby opisać to co rzeczywiście przedstawia obrazek. Jeżeli są to buty męskie, nazwijmy obrazek "butymeskie.png" i koniecznie zastosujmy ALT, czyli alternatywną nazwę dla obrazka. Google bardzo zwraca uwagę na znacznik ALT - jest to tekst alternatywny, wyświetlany wtedy, kiedy z jakiegoś powodu grafika nie może być wyświetlona.

Ważna jest również wielkość, a właściwie waga obrazka. Łącza internetowe są co prawda coraz lepsze, jednak bardzo wielu odwiedzających Twój serwis, używa urządzeń mobilnych i słabszych łączy, więc zadbaj o to, by również dla nich Twoja witryna była łatwo dostępna.

Optymalizacja słów kluczowych

Kolejnym elementem optymalizacji Twojego serwisu są słowa lub wyrażenia kluczowe, czyli takie, na które chcesz być widoczny w wyszukiwarce Google.

Jeżeli chcesz, aby Twój serwis był widoczny na wyrażenie "myjnia samochodowa", koniecznie musisz używać tego wyrażenia na stronie, czy podstronie serwisu. Nie przesadzaj jednak i nie "upychaj" słów kluczowych na siłę, raczej staraj się pisać dobre i odpowiedniej długości teksty, w których naturalnie użyejsz słów kluczowych o które Ci chodzi.

Jeżeli nie potrafisz dobrze pisać, lepiej zleć artykuły profesionalistom, czyli copywriterom, którzy potrafią pisać na każdy temat, dobrą polszczyzną.

Jakie powinno być nasycenie słowami kluczowymi tekstu?

Kiedyś przyjmowano, że ok 3%-5%, ja uważam, że ok 1%-1,5% słów kluczowych w tekście w zupełności wystarczy.

Struktura linkowania wewnętrznego - jak optymalizować?

Bardzo ważnym elementem na stronie, jest linkowanie wewnętrzne, czyli stosowanie w artykułach umieszczonych w serwisie linków do innych artykułów, również umieszczonych w naszym serwisie. Linkowanie wewnętrzne wskazuje robotom Google, które strony dotyczą konkretnego tematu, co ułatwia i to znacznie pozycjonowanie serwisu.

Czego unikać optymalizując swój serwis?

Przede wszystkim strona na którą wchodzi Twój klient, powinna być zawsze dostępna, więc bardzo ważny jest hosting, który wybierzesz. Wybieraj zawsze hosting który jest sprawdzony i polecany przez innych użytkowników, unikniesz w ten sposób przerw w działaniu Twojego serwisu.

Jeżeli strona jest niedostępna dla robotów Google (ze względu na słaby hosting), Google może wyindeksować stronę, co skutkuje totalnym zanikiem jej widoczności w wyszukiwarce.

Kolejna sprawa to informacje na stronie - postaraj się wejść w umysł swojego odbiorcy i zastanów się, czego byś oczekiwał od tego typu serwisu. Zwróć uwagę na dostępność informacji, jeżeli sprzedajesz produkty, zamieść cennik lub zachętę od wyceny, jeżeli prowadzisz stronę informacyjną, postaraj się ułatwić użytkownikom dostęp do informacji np. przez intuicyjną nawigację.

Nie stosuj zakazanych przez Google technik wpływania na wyniki, może to poskutkować karą, która obniży pozycje Twojego serwisu.

Zastanów się, na jakie słowa kluczowe chciałbyś być widoczny i pisz artykuły dotyczące właśnie takich tematów.